O projektu

Co děláme?

Projekt explore Internet of Things (v čj. „prozkoumejte Internet věcí“) si klade za cíl ukázat technicky nadaným dětem, studentům i dospělím možnosti připojení téměř čehokoliv na internet snadno a jednoduše za pár chvil a s minimální potřebou technických znalostí. Dnes už kutil nemusí vědět, jak zařízení kompletně funguje, jaký protokol má použít na komunikaci se serverem někde na druhé straně planety a pak to celé dny programovat – ne, dnes vám (v podstatě) stačí jen zadat heslo k WiFi.

Snažíme se ukázat možnosti stále více rezonujícího sousloví „Internet věcí“ tak trochu hravou formou. Co to znamená? Proč o tom každý mluví jako o budoucnosti? A když přijde na to koupit si nějaké to „chytré IoT“ zařízení domů, tak proč je to kolikrát tak drahé? Odpověď je celkem jednoduchá – protože prodejci i výrobci vědí, že mezi lidmi není úplně mnoho technicky nadaných lidí, kteří by si byli schopni vyrobit něco takového doma a když už někdo takový je, je s tím spousta práce a nakonec se vám to většinou ani nevyplatí. Ovšem díky velkému rozmachu Arduina, ESP, Raspberry Pi a dalších se znovu dostává technika ke koncovým zákazníkům „bez nadceněného obalu“ a weby plné komunitního obsahu jsou tomu důkazem. 

Když už máte Arduino, ESP,  Raspberry Pi či cokoli jiného, samo o sobě vám to třeba zapínat světlo nebude. Potřebuje něco, co to zvládne. V takovém případě můžete sáhnout po tzv. „shiedu“ (u Ardina), nebo po „HATu“ (u RPi), který skrze signály z počítače bude spínat světlo. My jsme si velice oblíbili ESP, ale pro něj takové výbavy moc není. Tak nás napadlo vyrobit naši vlastní rozšiřující desku, která ale nebude stavěna pro ovládání žárovek atp., ale na ukázání možností, co všechno s tím můžete udělat.

Na čem to funguje?

Pokud jste nadšenec do elektroniky, pravděpodobně jste již slyšel o Arduinu – velmi jednoduché a po celém světě rozšířené platformě pro bastlení téměř všeho. Tahle deska běží na levném osmibitovém mikročipu ATMega328. K většině potřeb tento čip stačí, ale občas je potřeba trochu jiná výbava, než je pouze absolutní základ implementovaný v tomto modulu. Třeba právě již dříve zmíněná WiFi, více prostoru pro program, vyšší rychlost či možnost zařízení uspat, aby při provozu na baterii zbytečně nejelo na plný výkon celou dobu. My jsme se z těchto důvodů rozhodli pro použití také velmi rozšířené platformy – ESP8266 (možná v budoucnu i ESP32), které mají jednu hlavní výhodu – zabudovanou konektivitu k WiFi.